Haber

Biden, Nagazaki’yi ziyaret edecek ilk görevdeki ABD başkanı olacak

ABD Lideri Joe Biden’ın G7 Zirvesi kapsamında gideceği Japonya’daki Nagazaki’ye bir ziyaret planladığı bildirildi. Ziyaret gerçekleşirse Biden, ABD’nin atom bombasının amacı olan Nagasaki’ye giden görevdeki ilk ABD başkanı olacak.

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Mayıs 2023’te yapılacak G7 Zirvesi kapsamında gideceği Japonya’da ABD’nin atom bombasının atılma amacı olan Nagazaki’ye bir ziyaret planladığı bildirildi. Japon medyasının hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberde, Biden’ın Nagasaki ziyaretinde Japonya Başbakanı Fumio Kişida’nın da eşlik edeceği belirtildi. Ziyaret gerçekleşirse Biden, 2. Dünya Savaşı’nın son günlerinde atom bombasının atıldığı Nagazaki’yi görev başında ziyaret eden ilk ABD başkanı olacak. Kişida, 19-21 Mayıs 2023 tarihlerinde Hiroşima’da yapılacak olan G7 Hill’e ev sahipliği yapacak.

Biden ve Kişida görev başındaydı

Daha önce 2016 yılında G7 Zirvesi kapsamında Japonya’ya gelen ABD Başkanı Barack Obama, atom bombasının hedefi olan bir diğer Japon şehri Hiroşima’yı ziyaret etmişti. Dönemin dışişleri bakanı olan Kişida, suikasta kurban giden dönemin başbakanı Shinzo Abe ile birlikte Obama’ya eşlik etti. Biden ise Obama döneminde başkan yardımcısı olarak görevdeydi. – TOKYO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu