Ekonomi

New York Borsası alıcılarla açıldı

New York borsası haftanın son işlem gününe yükselişle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi 160 puanın üzerine çıkarak yüzde 0,46 artışla 35.443,16 puana ulaştı.

S&P 500 endeksi yüzde 0,62 artışla 4.565,75 puana, Nasdaq endeksi yüzde 1,07 artışla 14.199,83 puana yükseldi.

ABD’de kişisel tüketim harcamaları verileri enflasyon baskılarının hafiflediğine işaret ederken, haftanın son işlem gününün açılışında borsalarda olumlu bir seyir gözlendi.

Kişisel tüketim harcamaları endeksi yıllık yüzde 3’e yükseldi

Yurt içinde kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi Haziran’da aylık bazda yüzde 0,2, yıllık bazda ise yüzde 3 arttı.

ABD Merkez Bankası’nın enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı gıda ve enerji kalemlerini dışlayan çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ise aynı dönemde aylık bazda yüzde 0,2, yıllık bazda ise yüzde 4,1 arttı. Temel kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış yaklaşık 2 yılın en düşük oranı oldu.

Dün piyasaların kapanmasının ardından ikinci çeyrek bilançosunu açıklayan Ford’un mali sonuçlarının analistlerin beklentilerinin üzerinde olduğu görüldü. Elektrikli araç üretim hedeflerini geri çektiğini açıklayan Ford’un hisseleri yüzde 3’ün üzerinde değer kaybetti.

Dünyanın en büyük mikroçip üreticilerinden biri olan Intel’in yılın ikinci çeyreğindeki geliri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 düşerek beklentileri aşarak 12,9 milyar dolara geriledi. İki çeyreklik aradan sonra yeniden kar açıklayan şirketin hisseleri yüzde 4’ün üzerinde yükseldi.

Bugün bilançosunu açıklayan ABD’li tüketim malları devi Procter & Gamble’ın (P&G) hisseleri de beklentileri aşan kar ve gelir açıklamasının ardından yüzde 3’ten fazla arttı.

ABD’li enerji devleri ExxonMobil ve Chevron’un karları ikinci çeyrekte düştü. Finansal sonuçların açıklanmasının ardından ExxonMobil’in hisseleri %2, Chevron’un hisseleri ise %1’e yakın düştü.

eynesil-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu